Madindkøb i København for 11,4 mia. kroner
Det er det beløb Københavns Kommune fremover anvender på indkøb af fødevarer, som fremover skal leve op til Svanemærket, et grønt mærke, som sammen med EU blomsten omfatter mange tusinde produkter, men de fortæller meget lidt om de miljøkrav de stiller! I København er det med de ny miljøkrav blevet politisk bestemt, hvad man skal indkøbe og spise. Det er i sig selv betænkeligt.
Dernæst er det betænkeligt, at skatteborgerne skal finansiere politikernes økologi show. Indkøb, indkøb den enkelte måske i dagligdagen ikke selv har råd til, er blevet obligatorisk i det offentlige, og pludselig er systemet ikke et serviceorgan, men en magtudøver, som bruger borgeren som brik i et politisk spil.
Økologi kan være, kan være godt, men det er ofte, og for rigtig mange en kostbar sag, og momsen gør det selvfølgelig endnu dyrere, men der skal være råd til at forvaltningerne kan lege med andre folks penge, mener politikerne.
Og hvad med en kostbar futuristisk Børneby på Trekangrunden. Er det fråds eller sund fornuft? Det har vist at byen er et trafikalt problem, da forældrene ikke kan parkere nogen steder.